Osobnosti

File:Jamie Oliver cropped.pngJames Trevor „Jamie“ Oliver, světoznámý britský šéfkuchař  se narodil 27 května 1975 v Essexxu, ve Velké Británii. Je autorem několika kuchařských knih, z niž u nás vyšli dvě; Moje Velká Británie a 30 minut v kuchyni.  Známý je především díky populárním kuchařský zaměřených televizních pořadů, například  „Šéfkuchař bez čepice” (1999), Jamie vaří doma” (2007)  nebo “Jamieho Amerika” (2009) a další. Jamieho repertoár v kuchařském umění je skutečně mezinárodní. Jeho specialitou je také Italská kuchyně.V roce 2002 se začíná rozjíždět projekt s názvem "Fifteen“. Projekt zahrnuje jednu velkou podstatu a to dát možnost sociálně znevýhodněným mladým lidem najít práci. Jamie Oliver v roce 2003 obdržel od britské královny Řád britského impéria. V roce 2005 zahájil kampaň s názvem „Feed Me Better“ za zdravou stravu pro školáky. Ten usiluje o zlepšení nezdravé stravy dětí a zlepšení špatných zvyklostí při vaření stravy ve školních jídelnách ve Spojeném království a Spojených státech. Jamie je také restauratérem, provozuje několik restaurací.

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Wikimedia Commons

 

Odkazy:

http://www.jamieoliver.com/

http://e-jamie.eu/

http://cs.wikipedia.org/…James_Oliver

http://en.wikipedia.org/…Jamie_Oliver

Dnes už je jméno Vaňha známo snad jen příslušníkům nejstarších generací, za první republiky to však byl pojem. Tehdy se spojoval zejména s proslulou rybí restaurací na Václavském náměstí a stejnojmennou pasáží. Především ale šlo o rybářský velkopodnik, který svého času provozoval i vlastní námořní flotilu.

 

O podniku Vaňhova rybárna mohu s pýchou prozraditi, že jest i za hranicemi tak znám a vážen, že jsem byl již několikrát vyzván, abych založil v cizině podnik podobný," píše o svém slavném komplexu rybích restaurací na Václavském náměstí v Praze jeho majitel. V tomto případě ale vůbec nešlo o přehánění. Když tato slova ve 20. letech minulého století podnikatel psal, oslavovala rybárna v centru Prahy deset let své úspěšné existence.

Celý příspěvek

VILÉM VRABEC

clip_image002

Vilém Vrabec (* 8. dubna 1901 Horní Růžodol – 27. ledna 1983 Praha) byl český kuchař a učitel, autor desítek kuchařských knih v nichž sebral několik tisíc kuchařských receptů. Jeho nejvýznamnějším dílem je Velká kuchařka, která nyní vychází znovu, do níž shrnul poznatky z předchozích knih. Vyšla v mnoha vydáních a byla přeložena do řady jazyků. Už jako chlapec vynikal v kreslení, a i když jeho odborný učitel doporučoval, aby šel studovat výtvarnou školu, jeho rodiče si to nemohli dovolit. Po první světové válce se vydal do světa na zkušenou. Jeho první cesta vedla do Berlína. Aby si vydělal na studia na soukromé uměleckoprůmyslové škole, ve dne pracoval jako aranžér výkladních skříní největšího zdejšího lahůdkářství Kempiňski a v noci vypomáhal v kuchyni lahůdkářství.

Celý příspěvek

Jean-Anthelme Brillat de Savarin  (1755 – 1826)savarin

Narodil se 2. dubna 1755 v kraji Bresse, departementu Ains ve městě Belley. Toto území je bohatí na víno, vyznačuje se dobrým jídlem, je krajem raků á la Nantua, lanýžů z Valromey, proslulých žabích stehýnek z Dobes, kuřat z Bresse. Je to kraj výtečné smetany a hlavně slavného plísňového modrého sýra „bleu de Bresse“
Stal se venkovským advokátem v úrodném kraji Bugey plném dobrých hostinců s výtečným jídlem. Tak se mohly v jeho paměti hromadit vzácné kuchařské předpisy

Celý příspěvek