Knedlíky

400 g uzeného bůčku

500 g bílé veky

150g hrubé mouky

2 vejce

4 dl mléka

50 g slaniny

petrželka

sůl

pepř

mletý muškátový květ

100 g sádla

150 g cibule

Uzený bůček uvaříme doměkka, vykostíme a nakrájíme na kostičky, veku nakrájíme na kostičky a dáme do trouby vyschnout. Obojí promícháme, přidáme na kostičky nakrájenou a rozškvařenou slaninu, vejce, sekanou petrželku, osolíme, okořeníme pepřem, květem, nalijeme mléko a po krátkém stání vmícháme mouku. Vše promícháme v tuhé těsto a tvoříme kulaté knedlíky. Zaváříme je do vařící osolené vody, vaříme je asi 1 2 minut a vyjmeme. Podáváme maštěné sádlem, ve kterém jsme osmažili drobně nakrájenou cibuli. Vhodná příloha je kysané zelí.

 

Foto: Wikimedia Commons, Autor: Nillerdk

Sešity domácího hospodaření 1985

700g brambor vařených ve slupce

150g hrubá mouka

150g krupice

2 vejce

2 lžíce mléka

sůl

Brambory uvařené ve slupce oloupeme, nastrouháme na struhadle nebo pomeleme na masovém mlýnku. Přidáme hrubou mouku, krupici, vejce, mléko a sůl a vypracujeme těsto. Podle potřeby přidáme hrubou mouku. Z těsta vytvarujeme váleček, který vaříme v osolené vodě asi 20 minut – podle velikosti a tloušťky. Uvařené knedlíky nejlépe hned nakrájíme kráječem nebo nití.

Halb und halb neboli půl na půl

300g syrových brambor

400g brambor vařených ve slupce

150g hrubé mouky

150g krupice

2 vejce

sůl

1 cibule

sálo nebo olej

 

Syrové brambory očistíme, omyjeme, oloupeme a nastrouháme. Z nastrouhaných brambor vymačkáme vodu. Pak k nim přidáme brambory uvařené ve slupce, oloupané, nastrouhané nebo pomleté na masovém mlýnku, hrubou mouku, krupici, vejce, sůl a na vále vypracujeme těsto. Vytvarujeme z něj malé kulaté knedlíky, které vložíme do vroucí osolené vody a 15–20 minut vaříme. Uvařené knedlíky promícháme s nadrobno nasekanou očištěnou cibulí, osmaženou na rozehřátém sádle nebo rostlinném oleji.

IMG_6046

IMG_6049

 

Recept z knihy ? Knedlíky a omáčky ?  nakladatelství Knižní expres s.r.o. 

800g veky
5 vajec,
500 ml mléka,
300 g hrubé mouky,
1 svazek petrželové nati,
muškátový květ, 
sůl

 

Bílé pečivo nakrájíme na kostičky a necháme proschnout. Takto připravené kostičky navlhčíme mlékem. Vejce si rozdělíme na žloutky a bílky, do žloutků přidáme mléko, špetku muškátového květu, sůl, mouku a vytvoříme hladké lité těstíčko. Do nakrájených kostiček přidáme nasekanou čerstvou petrželku, těstíčko, lehce vše promícháme a na konec opravdu opatrně vmícháme sníh z ušlehaných bílků.

IMG_6056

Takto připravené těsto tvarujeme pomocí potravinářské folie do tvaru knedlíku.

IMG_6059

Folii na několika místech propíchneme opatrně vidličkou. Takto připravené knedlíky vkládáme do vroucí vody a vaříme zhruba 18–20 minut.

 

IMG_6063

 

Vepřové na paprice s karlovarským knedlíkem

 IMG_6072

 

Recept ze Snídaně s Novou Škola vaření