Recepty na výlety

Knížecí velikonoce na Křivoklátě
Státní hrad Křivoklát  http://www.krivoklat.cz/
http://parnijizdy.ic.cz/akce/2014/jpg/NPR_velikonoce_na_Krivoklade_2014_A3_V03_pic.jpg

<

p>Více o nostalgických jízdách Posázavského Pacifiku zde.

Pohled od pravčické brány

Naučná stezka přátelství

Hřensko – Tři prameny (3 km) – odbočka k Pravčické bráně (5 km) – Pravčická brána a zpět (6 km) – Mezní Louka (12 km) – Mezná (14 km ) – Soutěsky (14,5 km) – přístaviště v Edmundově soutěsce (15,5 km) – dolní přístaviště (16,5 km) – silnice (18,5 km) – Hřensko (19 km)

Výlet zahájíme v obci Hřensko (něm. Herrnskretschen), které je považováno za vstupní bránu do Národního parku České Švýcarsko. Malebná obec ležící na soutoku Labe a Kamenice. Do Hřenska se můžeme dostat automobilem a nebo autobusem z Děčína.

Z Hřenska se vydáme po červené turistické k rozcestí Tři prameny, odkud odbočíme ze silnice a stále po červené stoupáme po kamenité cestě do lesa. Po 1,5 Km dojdeme k odbočce k Jeskyni českých bratří, odtud už jen 0,5 Km dojdeme k rozcestí pod Pravčickou bránou. Pak už nám jen zbývá výstup k restauraci Sokolí hnízdo a nalezneme se přímo pod Pravčickou bránou. Restaurace nám zde nabízí nejen občerstvení, ale také příjemné posezení s vyhlídkou na kraj. Do areálu se platí vstupné, a to dospělí 75,– Kč, děti a studenti 25 Kč.

Vstupenka Vstupenka

Výstup na samotnou Pravčickou bránu je od roku 1980 uzavřen,  ale i tak si bránu dobře prohlédneme z okolních skalních vyhlídek. Po prohlídce Pravčické brány se vydáme zpět k rozcestí pod bránou, a vydáme se po vcelku pohodlném úseku tzv. Gabrielinou stezkou, zbudovanou v roce 1892, kterou se po 6 Km, stále po červené značce, dostaneme do obce Mezní louka. Z mezní louky se můžeme vydat po zelené, kterou se dostaneme po 2 Km k vísce Mezná a po té dál až k Meznímu můstku, kde přejdeme na levý IMG_3423břeh a pokračujeme k přístavišti Edmundovy soutěsky. Nebo se můžeme vydat lesem po modré značce až k rozcestí Divoká soutěska, odkud dále po žluté značce dojdeme až k hornímu přístavišti Divoké soutěsky. Svezeme se  lodí a pokračujeme podél Kamenice až hornímu přístavišti Edmundovy soutěsky. Po absolvování 960 m dlouhého úseku Edmundovou soutěskou vystoupíme na pravý břeh a pokračujeme podél říčky kamenice zpět až do obce Hřensko.

 

 

 

Pravčická brána

 

 

 

 

 

 

Mapa na www.mapy.cz

 

Fotogalerie zde

Odkazy a zdroje :

This work is licensed under a Creative Commons Attribution By license.