Konzervace zeleniny

Na cca 6 půllitrových sklenic

Macerace nálevu 3 hodiny

Příprava 20 min

sterilace 25 min

750 g bílého zelí

1 kg paprik (zelené nebo červené)

250g hub

sůl

ocet

500 g cibule

Na nálev

350 ml octa

80 g krupicového cukru

20 g soli

5 kuliček černého pepře

2 kuličky nového koření

čtvrt lžičky hořčičného semínka

Udělejte nálev. Všechny potřebné suroviny svařte s jedním litrem vody a pak nechte přikryté tři hodiny při pokojové teplotě. Potom přeceďte a před zaléváním zeleniny zahřejte na 70 °C.

Zelí pokrájejte na nudličky a na jednu minutu ponořte do vařící osolené vody. Potom jej ihned ochlaďte v ledové vodě. Papriky omyjte, přepulte, zbavte osemení a pak nakrájejte na nudličky. Pět minut vařte a pak rovněž ochlaďte ve studené vodě. Na kousky nakrájené houby předvařte v osolené a okyselené vroucí vodě (na 1 litr vody zhruba 10 g soli a lžíce octa) zhruba 5 minut a pak ochlaďte a osušte. Cibuli nakrájejte na tenká kolečka.

Zeleninu narovnejte do sklenic, zalijte nálevem a sterilujte ve vodní lázni zhruba 25 minut při teplotě 85 °C.

1 kg zelených rajčat

500 g hlávkového zelí

1 větší celer

8 menších feferonek

6 větších červených paprik

2 velké cibule

1 lžíce soli

2 lžíce hořčičných semínek

1/4 l 8% octa

180 g cukru

Rajčata, zelí, celer, feferonky, papriky a cibuli rozemeleme na masovém strojku na jemnou hmotu. Přidáme sůl, rozemleté hořčičné semínko a cukr. Vše dusíme 20 minut na mírném ohni. Přidáme ocet a dusíme dalších pět minut. Plníme do čistě vymytých sklenic a dobře zavíčkujeme. Nesterilujeme. Skladujeme na studeném místě. Je výborné k pečeným masům, ale též k minutkám a smaženým pokrmům. Chceme-li uchovat hořčici po celý rok, postupujeme takto: horkou směs naplníme do čistě vymytých a napařených lahví. Zavíčkujeme a sklenice otočíme dnem vzhůru. 

Odkazy:

hořčice

Foto: Wikimedia Commons, Odkaz na obrázek

image1 kg mladých oloupaných kukuřiček (nutno sbírat začátkem srpna, aby kukuřice byla mladá)

1 Deko

mrkev

křen

česnek

pepř, bobkový list, nové koření,

cibule

Kukuřičky oloupeme a dobře umyjeme. Nálev si připravíme z Deka podle návodu. Do čistě vymytých lahví naskládáme kukuřičky a do každé láhve přidáme kolečko mrkve, kolečko křenu nebo stroužek česneku vcelku. Dále pak tři kuličky pepře a jeden bobkový list, dvě kuličky nového koření a kolečko cibule. Zalijeme roztokem Deka a zavíčkujeme. Délka sterilizace závisí na velikosti láhve. Láhve 720 ml sterilujeme při teplotě 85 °C 20 minut. 

Zdroj: Sešity domácího hospodaření 1988

Nálev:image

1 l vody

1/4 l octa 8%

75g cukr

35g sůl

12 tabletek umělého sladidla

 

Oloupané, opláchnuté cibulky vkládáme do horkého nálevu , necháme přejít var, pak je skládáme do skleniček, proložíme bobkovým listem, kousky červené kapie, zalijeme teplým nálevem, sklenice upevníme víčky a sterilujeme 20 minut při 85 °C. Cibulky takto naložené přikládáme k vařenému hovězímu, na obložené chlebíčky, studené mísy a kombinujeme je s jinými, barevně odlišnými sterilovanými zeleninami.

 

5 kg bílého zelíimage

1 kg cibule

4 dcl oleje

2 dcl nastrouhaného křenu

1 sáček DEKO

1/2 kg cukru

3/4 litru octa

sůl

Nakrouhané zelí promícháme s cukrem, olejem a octem, promačkáme, poté přimícháme cibuli a křen. Osolíme dle chuti

24 hodin necháme uležet a pak plníme do sklenic a zavíčkujeme.

 

File:Peeled garlic.JPG

 

5 paliček česneku

1/2m l bílého vína

1 dl octové esence

80 g cukru

2 ostré papričky chilli

po jedné větvičce čerstvého rozmarýnu a tymiánu

8 hřebíčků

1 lžička kuliček bílého pepře

4 bobkové listy

2 rovné lžičky soli

4 lžíce rostlinného oleje

 

Česnek rozdělíme na stroužky, které oloupeme. Víno, octovou esenci, cukr, koření a sůl spolu s vyloupaným česnekem společně tři minuty povaříme, pak sejmeme z ohně a přiklopené pokličkou necháme stát přes noc. Poté ještě jednou pět minut vaříme, stáhneme z ohně a vychladlým česnekem se zálivkou naplníme sklenice. Vršek zalijeme olejem.

 

Zdroj: Sešity domácího hospodaření 1988

Foto: Wikimedia Commons, Autor: BrokenSphere

500 g očištěného česnekuFile:Knoblauchknolle1.jpg

3—4 feferonky

1 hrneček červeného vinného octa

1 hrneček svařené vody

1 hrneček červeného vína

1 lžíce soli

4 lžíce cukru

15 kuliček pepře

7 hřebíčků

5 kuliček nového koření

 

Česnek a feferonky dáme do keramického hrnce. Všechna uvedená koření svaříme s vínem, vodou a octem. Nalijeme na česnek a necháme marinovat 24 hodin. Potom vše dáme do-hrnce a na prudkém ohni vaříme 10 minut. Směs vrátíme do keramického hrnce a necháme zcela vychladnout, zavážeme hadříkem nebo celofánem a necháme stát minimálně 1 4 dni. Nálev lze použít k nakládání veškerého typu zeleniny jako malé cibulky, papriky, zelí atd.

 

Zdroj: Sešity domácího hospodaření 1986

Foto: Wikimedia Commons, Autor: Fristu

 

7— 10 palic česneku (500 g)File:Ail p1040223.jpg

1/2 I bílého vina

1 dl octa

2–3 větvičky rozmarýnu

2–3 větvičky tymiánu

1 kulička pepře

10 kuliček koriandru

4 kuličky nového koření

80 g cukru

4 lžičky soli (20 g)

4 lžíce oleje

3—4 feferonky

8 hřebíčků

Česnek oloupáme, ale jednotlivé stroužky necháme vcelku. Veškeré přísady mimo oleje smícháme a dáme svařit. Do téměř vroucí tekutiny přidáme stroužky česneku a necháme společně povařit tři minuty. Ihned sundáme z ohně, necháme vychladnout a marinujeme po dobu 1 2 hodin. Po 1 2 hodinách znovu na tři minuty svaříme a znovu necháme vychladnout. Po zchladnutí směsi plníme do čistě vymytých sklenic, dolijeme po okraj olejem a dobře zavíčkujeme.

 

Zdroj: Sešity domácího hospodaření 1986

Foto: Wikimedia Commons, Autor: David Monniaux

Na 500g čerstvého hlávkového zelí 1 jablko, 2 lžíce oleje, 3 kuličky jalovce, 4 kuličky pepře, 3 kuličky nového kořeni, 5 g soli (slabá lžička)

Očištěné zelí nakrouháme, osolíme a vložíme do hluboké mísy. Přidáme nastrouhané jablko, koření a olej. Nakrouhané zelí chvilku prsty prohněteme, aby pustilo šfávu, promícháme a po částech tak, že je tlačíme prsty ke dnu, vložíme do láhve. (Tím, že zelí při ukládání stlačujeme, vytvoří si už částečně svůj vlastní nálev.) Na vrchní vrstvu zelí položíme dostatečně velký mikrotenový sáček, aby vyplnil celou plochu, a na něj jako zátěž položíme lahvičku naplněnou vodou. Láhev se zelím dobře uzavřeme a první dva dny uskladníme při teplotě 20 °C, 3 týdny při 15 °C a další 3 týdny při 0—10 °C. Tímto způsobem lze konzervovat i větší množství zelí.

 

Zdroj: Sešity domácího hospodaření 1988

1 kg paprik

1 kg hlávkového zelí

20 g soli

30 g cukru

Nálev: 1 šálek octa, 1 šálek vody, 1 lžička soli, špetka cukru, 5 kuliček pepře, 1 bobkový list

Zelí najemno nakrájíme, přidáme sůl a cukr a necháme dvě hodiny odstát. Papriky dobře omyjeme, zbavíme semen a naplníme je připravenou zelnou směsí. Do pečlivě vymytých lahví (nejlépe sterilovaných) naskládáme papriky plněné zelím, zalijeme nálevem a dobře zavíčkujeme. Sterilujeme 30 minut při 90 °C. 

 

Zdroj: Sešity domácího hospodaření 1988